Ostatnie artykuły

Zapotrzebowanie kaloryczne u kobiet – co należy wiedzieć na ten temat?

zapotrzebowanie kaloryczne u kobiet

W czasach, kiedy dużo mówi się o tym, aby zwracać uwagę na to co się je, często można spotkać się nie tylko z pojęciem kaloryczności, ale także zapotrzebowaniem kalorycznym. Warto bliżej przyjrzeć się tym dwóm tematom, jakie są ze sobą wzajemnie powiązane. Dzięki temu będzie można odpowiedzieć sobie na pytanie m.in. o to, ile należy jeść, aby zyskać pewność, że nie będzie miało się problemu z nadprogramowymi kilogramami. Jak wygląda zapotrzebowanie kaloryczne u kobiet?

Odpowiednie zapotrzebowanie kaloryczne u kobiet

Nigdy nie da się odpowiedzieć tak naprawdę ile wynosi zapotrzebowanie kaloryczne u kobiet. Tak samo jest w przypadku mężczyzn. Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi może sprawiać spory problem, ponieważ jest to uzależnione od wielu czynników. Aby móc je ustalić, należy wziąć pod uwagę:

  • prowadzony tryb życia,
  • ewentualne choroby przewlekłe lub genetyczne,
  • praca.

Jeżeli ktoś nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jak ustalić swoje zapotrzebowanie kaloryczne, może udać się do dietetyka. Właściwie należałoby to zrobić, ponieważ jest to specjalista, który weźmie pod uwagę różne parametry, aby móc ustalić, jak powinno wyglądać faktycznie zapotrzebowanie danej osoby.

Jak może wyglądać zapotrzebowanie kaloryczne u kobiet?

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby nie podać kilku przykładów, jeżeli chodzi o panie. Tym bardziej że nie każda osoba ma szansę na to, aby udać się do dietetyka. Jak więc może wyglądać takie zapotrzebowanie kaloryczne w przypadku pań? Oto lista następujących przykładów:

  • panie, jakie na co dzień prowadzą siedzący tryb życia, a na dodatek nie uprawiają żadnego sportu – 1900 kcal;
  • panie, które prowadzą siedzący tryb życia, jednak pozwalają sobie na to, aby od czasu do czasu uprawiać lekką aktywność fizyczną – 2200 kcal;
  • panie, jakie pracują fizycznie lub też mają na co dzień do czynienia z innymi aktywnościami fizycznymi w stopniu większym – 2300 kcal;
  • panie, które mają na co dzień do czynienia z dużym wysiłkiem fizycznym – 2400 kcal.

Wzorując się na tych przykład, można podejść do układania swojego planu żywieniowego.

Zdrowe i zbilansowane posiłki

Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Że do układania swojego planu żywieniowego należy podejść w sposób rozsądny. Tak, aby móc spożywać zdrowe i zbilansowane posiłki, jakie będą w stanie dostarczyć odpowiednie makro i mikroelementy, jakie są właściwe do tego, aby organizm mógł rozwijać się w prawidłowy sposób. Nie można dopuścić np. do spożywania codziennie paczki chipsów, ponieważ jakaś kobieta uzna, że to mieści się w jej zapotrzebowaniu kalorycznym. Jest to błędne myślenie, jakie w szybki sposób jest w stanie doprowadzić do pojawienia się nadprogramowych kilogramów. Jeżeli ktoś ma problem z tym, aby sporządzić zdrowe i zbilansowane posiłki, może skorzystać z piramidy żywieniowej, która w najlepszy sposób obrazuje to, co człowiek tak naprawdę powinien spożywać każdego dnia. Fast-foody, chipsy i inne tego typu „dobroci” w ogóle nie znalazły swojego miejsca w tej piramidzie, więc należy na nie uważać.