Jak rośnie brzuch podczas ciąży?
Jesteś w ciąży, ale Twój brzuch wyraźnie się nie zaokrągla? A może wręcz przeciwnie: wydaje się być zbyt duży? W obu przypadkach warto wiedzieć, jak rośnie on w trakcie oczekiwania na dziecko. Na początku należy zaznaczyć, że brzuchy mogą wówczas przyjmować różne wielkości i kształty – nie ma więc sensu porównywać go z innymi kobietami. Dowiedz się więcej.
Jak rośnie brzuch podczas ciąży?
Na samym początku ciąży nie obserwuje się żadnych zmian, jeśli chodzi o brzuch. Co więcej, na skutek mdłości i wymiotów można wówczas dodatkowo schudnąć. Jak się okazuje, omawiana część ciała widocznie zaokrągla się zwykle dopiero między I a II trymestrem, jest to jednak kwestia bardzo indywidualna. Niektóre kobiety zauważają intensywny wzrost pod koniec 12. tygodnia, inne natomiast – kiedy kończy się 16. tydzień. U niemal wszystkich widoczny jest on około 20. tygodnia. wyraźnie on również twardnieje.
Największy wzrost brzucha następuje miedzy 20. a 30. tygodniem. W 37. tygodniu wyraźnie się on obniża, wówczas dziecko przesuwa się do kanału rodnego. Finalnie zyskuje on pod koniec ciąży wygląd piłki lekarskiej.
Jakie czynniki wpływają na rozmiar brzucha w ciąży?
Oto czynniki, które wpływają na wielkość brzucha w ciąży.
Masa ciała
Na wzrost brzucha duży wpływa ma masa ciała. U osób szczupłych z reguły widać ciążę szybciej niż u otyłych, u których tę można zaobserwować często dopiero między w 5., a nawet 6. miesiącu ciąży. Ciążę szybciej widać również u kobiet niskich, z krótszym tułowiem – wynika to z tego, że macica zajmuje u nich mniej miejsca.
Ciąża mnoga
Szybciej widoczny jest brzuch u kobiet, które są w ciąży mnogiej. Macica musi pomieścić wszak więcej niż jeden płód. Co więcej, brzuszek jest znacznie większy niż u kobiet oczekujących jednego dziecka, zwłaszcza w miarę postępu ciąży.
Szybkość przybierania na wadze
Na wzrost brzucha wpływa również szybkość przybierania na wadze. Kobiety, które w błyskawicznym tempie tyją, mają większy brzuch niż te chudsze. Tymczasem w I trymestrze powinny one zyskiwać około 1-2 kg, w II – 6 kg, a w III – 5 kg.
Wyćwiczone mięśnie brzucha
U kobiet z wyćwiczonymi mięśniami brzucha ciąża widoczna jest później niż u pań, które nie mają sportowej sylwetki. Jest to efekt tego, że silne mięśnie lepiej utrzymują powiększającą się macicę. Warto jednocześnie zaznaczyć, że nie należy zaczynać przeprowadzać w ciąży intensywnych treningów.
Liczba przebytych ciąż
Brzuch szybciej z reguły widać u kobiet, które były już w ciąży. Wynika to z większego rozluźnienia mięśni macicy na skutek poprzednich ciąż.
Inne czynniki
Na wielkość brzucha wpływają również takie czynniki, jak: uwarunkowania genetyczne, wady postawy, położenie macicy czy ilość magazynowanej wody w organizmie.
Konsultacje ginekologiczne – Kraków
Masz wrażenie, że Twój brzuch nie rośnie w odpowiednim tempie? Jeśli Cię to niepokoi, warto skonsultować się ze specjalistą, który sprawdzi, czy wszystko jest w porządku. Mieszkasz w Krakowie? Umów się z naszymi lekarzami w Centrum Medycznym https://hi-gen.pl/Hi-Gen. Zadzwoń do nas na numer 791 004 003 i dowiedz się więcej już dziś!