Upławy w ciąży – o czym mogą świadczyć?
Jasna wydzielina pojawiająca się w trakcie ciąży zwykle nie stanowi zazwyczaj powodów do obaw. Jeśli pojawią się jednak takie objawy, jak wyrazisty jej kolor, niepokojąca konsystencja czy nieprzyjemna woń, radzimy skonsultować się z lekarzem. Mogą one oznaczać m.in. infekcje grzybicze czy też bakteryjne.
Wydzielina i upławy w ciąży – co warto o nich wiedzieć?
Wydzielina pojawiająca się podczas ciąży zazwyczaj ma barwę białą, lekko kremową lub przezroczystą, jednak na bieliźnie może pozostawiać po sobie lekko żółtawy ślad. Pozbawiona jest także silnej woni. Pojawia się jednak jej całkiem sporo, dlatego możesz odczuwać lekkie uczucie wilgoci. Jej występowanie związane jest z wyższą ilością estrogenów w organizmie i chroni macicę przed infekcjami, które przedostają się przez pochwę. To z kolei sprawia, że powinnyśmy ją traktować jako coś naturalnego.
W trakcie noszenia dziecka mogą jednak pojawić się nieprawidłowe upławy – wydzielina może przybierać wówczas kolor szary, brązowy lub nawet zielony czy żółtozielony, a także żółty. Dodatkowo występują często przy tym takie symptomy, jak pieczenie czy świąd.
O czym mogą świadczyć poszczególne kolory upławów?
- Żółtozielony lub zielony śluz w ciąży – często jest sygnałem rzęsistkowicy, zwłaszcza jeśli upławy są pieniste, do tego dochodzi ból w obrębie brzucha i podczas oddawania moczu, a także swędzenie w okolicach dróg rodnych. Często pojawia się tu również nieprzyjemny zapach. Zielony lub żółtozielony śluz może być związany również z kandydozą – wówczas jest on gęsty i grudkowaty.
- Szary śluz w ciąży – zazwyczaj stanowi efekt grzybicy pochwy, a więc kandydozy.
- Żółty śluz w ciąży – może wskazywać na dolegliwości związane z drogami moczowymi lub pęcherzem. Jeśli jest on gęsty i po prostu cuchnie, a do tego łączy się z pieczeniem bądź swędzeniem, bardzo możliwe, że chodzi o infekcję bakteryjną.
- Różowy śluz w ciąży – jeśli posiada konsystencję galaretki, oznacza to, że organizm przygotowuje się do przyjścia dziecka na świat.
- Brązowy śluz w ciąży – kiedy pojawia się w I trymestrze, może świadczyć o poronieniu (zwłaszcza jeśli towarzyszy mu silny ból brzucha oraz podwyższona temperatura ciała), a także o nieprawidłowym przebiegu ciąży. Z drugiej strony często na początku oznacza on zagnieżdżanie się zarodka w obrębie macicy, a także zmiany związane z hormonami.
- Siny, białawożółty lub mlecznobiały śluz w ciąży – nierzadko jest efektem znajdujących się w pochwie organizmów beztlenowych, wydzielina wówczas się pieni, jest wodnista i wywołuje rybi zapach, który staje się jeszcze bardziej intensywny po samym seksie.
Konsultacje z ginekologiem – Kraków
Zauważyłaś u siebie nieodpowiedni kolor lub nieprzyjemny zapach wydzieliny? Możliwe, że dzieje się w Twoim organizmie coś niepokojącego i koniecznie trzeba to skonsultować z lekarzem, np. z Centrum Medycznego Hi-Gen – szczególnie, że np. nieleczona grzybica może prowadzić do poronienia czy przedwczesnego porodu, a same, wspomniane już infekcje lubią nawracać.